Menu
Your Cart

Baking Needs

Merckens White Chocolate Melting Wafers come in approx. 1 lb. size package, or approx. 3 lb. package. Using a microwave-safe bowl, heat candy wafers at 30% power for 5 minute intervals until wafers are melted. Make sure to stir in between each 5 minute round in the microwave. This chocolate burns e..
$7.95
Price per pound. Available in 1.25 lb size.Pure Jumbo Milk Chocolate Chips can be melted and used in all of your baking needs. These huge chips are wonderful to use in Chocolate Chip cookies! Baking cookies with lots of Jumbo Milk Chocolate Chips is a sure way to please your family! ..
$9.85
Our Mini Cones can be used for Maple Taffy, Maple Fudge Cones or Ice cream! They can make a great addition to any party! ..
$10.95
250 g. Our popular Fireside Brand includes regular white, miniature white and miniature coloured marshmallows. When you buy regular or mini marshmallows, you want the freshest, whitest, softest, fluffiest and tastiest available.Check out your recipes that call for mini marshmallows... and don’t forg..
$3.15
Approx. 1.5 lb. size, priced according to weight. How about making some old fashioned Tapioca Pudding? Here is the recipe. Enjoy! Mix one egg (slightly beaten) ¼ cup white sugar, 1/8 teasp. salt, 2 ¾ cup of milk, and 3 tablespoons of tapioca. Put ingredients in a saucepan, let it sit for 5 m..
$15.50
Price per pound. Available in 5.25 lb size. This flour gets mostly used in pie pastries.It can also be used in some cake recipes. Great for baking your own pies, or cakes! Homemade all the way! ..
$5.25
Approx. 3/4 lb. package. Chia seeds are an ancient superfood … This concentrated protein source is also rich in fiber, helping keep the body full and energized for hours. Chia seeds are easy to add to any diet and can be used to make puddings, added to baked goods, or sprinkled on cereal or savory ..
$17.41
Approx. 1 1/4 lbs. tubs Our Natural Crunchy Peanut Butter has one ingredient! 100% Peanuts! This Peanut Butter is a good source of protein. Enjoy some on your toast with the added crunch of peanut bits. ..
$7.10
Approx. 1/2 lb. containers How do you eat filberts? Hazelnuts/ Filberts are commonly eaten as a snack or added to baked goods and other dishes. $14.78 per lb..
$7.39
Approx. 1 lbs. tubs Our Natural Smooth Peanut Butter has one ingredient! 100% Peanuts! This Peanut Butter is a good source of protein. Enjoy some on your toast with some of our Homemade Jam...
$5.45
Approx. 1 lb . These Smarties are great to eat...one at a time...or by the handful! :) Or use in your baking to decorate, or make Homemade Monster Cookies! ..
$14.26
Approx. 1 1/4 lb. bagOat Bran is healthy fiber in any diet.Use in baking, or sprinkle on top of your morning cereal. Oat Bran is delicious, versatile, and easy to add to your diet.  ..
$2.60
Showing 49 to 60 of 100 (9 Pages)

Newsletter

* E-Mail: