Menu
Your Cart

Flour

Price per pound. Available in 5.25 lbs & 25 lbs.Bread flour is used in bread machines as well as regular bread baking. Be creative, and bake your own bread! ..
$4.52
Price per pound. Available in 1.5 lb size.Cornmeal is a really versatile pantry staple when it comes to baking. Use it in everything from muffins and scones to biscuits, cookies, and cakes. Or mix it with homemade head cheese, and make what the Americans call Scrapple!  ..
$1.77
Price per pound. Available in 5.25 lb size. This flour gets mostly used in pie pastries.It can also be used in some cake recipes. Great for baking your own pies, or cakes! Homemade all the way! ..
$5.25
Price per pound. Available in 11 lb & 22 lb sizes. Stone Ground Organic Light Spelt Flour can be substituted one-for-one for the whole wheat in any recipe and for up to half of the flour in a recipe using entirely all-purpose. Spelt is low in gluten, so it's best to keep some of the reg..
$20.30
Price per pound. Available in 5.25 lb, 22 lb & 44 lb sizes. Ideal for muffins, cookies, and some yeast baking...
$3.52
Price per pound. Available in 1.25 & 1.5 lb sizes. Wheat Bran. In the three different parts of the wheat kernel, the hard outer shell is known as the bran. When it comes to wheat bran nutrients, wheat bran contains protein, nutrients and minerals, and it has a distinctly sweet and nutty fla..
$1.13
Price per pound. Available in 5.25 lb & 22 lb sizes. This flour is mostly used in muffins, cookies, and squares, and can be used in bread making as well. Whole wheat flour is healthy, and full of flavour! ..
$6.77
Price per pound. Available in 5.25 lb & 22 lb sizes.Whole Wheat Stone Ground Hard flour is used in bread baking.This flour is ground between 2 stones, and therefore called stone ground. It has more nutrients than most flour because of the techniques used in grinding. Healthy and full of flavour!..
$5.41
Showing 1 to 8 of 8 (1 Pages)